oritsalomon - אקנה
דף הבית >> אקנה

אקנה - פצעי בגרות - Acne

אקנה, מבחינה רפואית המכונה האקנה וולגריס, הוא מחלת עור המערבת את בלוטות השומן בבסיס זקיקי שיער. היא מתרחשת בדרך כלל בגיל התבגרות כאששר בלוטות החלב(שמן) מתעוררות לחיים - הבלוטות מומרצות ע"י הורמונים זכריים המיוצרים על ידי בלוטת יותרת הכליה של זכרים ונקבות.

אקנה לא מסוכן, אבל יכול להשאיר צלקות לא נעימות בעור. בעור האדם יש נקבוביות (חורים זעירים) המתחברים לבלוטות שומן שנמצאות מתחת לעור. הבלוטות מחוברות לנקבוביות באמצעות זקיקים - תעלות קטנות. בלוטות אלה מייצרות חֶלֵב, נוזל שמנוני. החֶלֵב נושא תאי עור מתים באמצעות הזקיקים אל פני השטח של העור. שיערות קטנות גדלות החוצה דרך הזקיק מהעור. פצעונים גדלים כאשר זקיקים אלו נחסמים, וכתוצאה מכך מצטבר שמן מתחת לעור. המילה האקנה מגיעה מהמילה פסגת כלומר "הנקודה הגבוהה ביותר ", אשר מגיעה מAkme היוונית שפירושה " נקודה ". בטעות המילה הייתה מאויתת במקור, עם'n' במקום עם 'm' . בבני אדם, פצעונים נוטים להופיע על הפנים, גב, חזה, כתפיים וצוואר.

במילים פשוטות - תאי עור, החלב ושיער יכולים ליצור פקק. פקק מזדהם בחיידקים, וכתוצאה מכך גורם לנפיחות. פצעון מתחיל להתפתח כאשר הפקק מתחיל להתפרק.
מדענים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון מצאו כי יש זנים טובים ורעים של חיידקים הקובעים את החומרה ותדירות התפתחות האקנה. הם הסבירו בכתב העת Journal of Investigative Dermatology (גליון מרס 2013) כי לא כל חיידקי האקנה מעוררים פצעונים - למעשה, הם זיהו שזן אחד ממש יכול לעזור לשמור על העור נקי מפצעונים.
 
ישנם סוגים שונים של פצעונים
  • קומודונים לבנים – נשארים מתחת לעור והם קטנים מאוד.
  • קומודונים שחורים - נראים בבירור, שחורים ומופיעים על פני השטח של העור. יש לזכור כי פצעון זה לא נגרם על ידי לכלוך. קרצוף הפנים במרץ, כאשר רואים קומודונים שחורים לא עוזר.
  • פפולות - נראות על פני השטח של העור, בליטות קטנות, בדרך כלל וורודות.
  • פוסטולות / פצעים בגרות - נראות בבירור על פני השטח של העור. הן אדומות בבסיס שלהם ויש להן מוגלה בחלק העליון.
  • נודולות - נראות בבירור על פני השטח של העור. הן פצעונים גדולים, מוצקים. הם כואבים ומוטבעים עמוקים בעור.
  • ציסטות - נראיו בבירור על פני השטח של העור. הן כואבים, ומלאות במוגלה. ציסטות יכולות בקלות לגרום לצלקות.
כמה נפוץ אקנה?
רופאי עור ( מומחי עור) אומרים כי כ-3/4 מאנשים בין הגילאים 11-30 יקבלו אקנה בזמן כלשהו. אקנה יכול להשפיע על אנשים מכל הגזעים וכל הגילאים. הוא מופיע בעיקר בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים, אם כי יש אנשים בשנות החמישים לחייהם, שעדיין מקבלים אקנה.
למרות שהאקנה משפיע על גברים ונשים כאחד, גברים צעירים סובלים מאקנה חמור יותר ונשים לזמן ארוך יותר .

מה גורם לאקנה ?
אף אחד לא בטוח לגמרי מה גורם לאקנה. מומחים מאמינים שהסיבה העיקרית היא עלייה ברמות האנדרוגן שהוא סוג של הורמון זכרי. רמות האנדרוגן עולות בגיל ההתבגרות. רמות גבוהות של הורמון האנדרוגן גורמות לבלוטות השומן מתחת לעור לגדול והבלוטה המוגדלת מייצרת יותר חלב. הסבום המוגבר יכול לפרק את קירות התאים בנקבוביות העור וכך לסייע לחיידקים לגדול. חלק מהמחקרים מצביעים על כך שרגישות לאקנה יכולה להיות גם גנטית. תרופות מסוימות המכילות אנדרוגן וליתיום עשויות לגרום לאקנה. קוסמטיקה שמנונית יכולה לגרום לאקנה אצל אנשים מסוימים. שינויים הורמונליים במהלך ההריון עלולים לגרום לאקנה או להתפרצות ראשונית או חוזרת.
מחקר שפורסם בפברואר 2013 הציע קשר בין תזונה עשירה במזונות עם אינדקס גליקמי גבוה ומוצרי חלב.

איך מטפלים באקנה?
קוסמטיקאית מוסמכת היא אשת המקצוע המתאימה ביותר לטיפול ברוב מקרי האקנה.
הטיפול מתחיל באבחון נכון של העור.  לרוב הוא יתחיל במתן חומרים פעילים הביתה עם מעקב צמוד של כל שבוע/שבועיים ואיזון המינונים של החומרים.  טיפול של ניקוז יהיה רק כשהעור רגוע ונשארו "השחורים" האחרונים שצריכים ניקוז.
כאשר מגיעים לשלב הטיפול, לרוב הוא יתחיל בשחרור הפקק שנוצר על ידי החלב הכלוא עם החיידקים. זאת נעשה על ידי קילוף התאים המתים מעל פני העור. בהמשך, העור יותפח והפצעונים ינוקזו בעדינות. ניקוז זה מונע חיטוט לא מבוקר של הנגעים על ידי המטופל והחמרת הפצעונים לנגעים קשים יותר.
לאחר הניקוז, העור יחוטא בעזרת חומרים אנטיספטיים ומכשיר מיוחד בשם תדר גבוה שמגביר את החיטוי, מזרים דם לאזור ומעודד ריפוי לעור. בשלב זה העור יורגע ותונח עליו מסיכה שמעודדת ריפוי. לסיום ימרח קרם לחות, ואם הטיפול התבצע ביום, גם מקדם הגנה.
הטיפול אורך כ- 90-120 דקות. לפי מצב העור יתכן ויהיה צורך לחזור על הטיפול 2-4 פעמים  במתכונת חודשית. בין הטיפולים, על המטופל לפעול בהתאם להוראות הקוסמטיקאית המטפלת: לשטוף את העור, לחטא, לייבש, ולמרוח את החומרים הפעילים המתאימים. פעולות שגרתיות אלו הנן קריטיות להצלחת הטיפול.
מקרים מסוימים ידרשו התייעצות עם רופא עור ולעיתים אף תרופות אנטיביוטיות ורואקטן. קוסמטיקאית יכולה לעזור בזיהוי מקרים כאלו, למנוע את התפתחותם או במידת הצורך להפנות לרופא, למזער צלקות, ולזרז ריפוי אזורים מודלקים.

אתם או ילדכם סובלים מאקנה? אני יכולה לעזור
לאורך השנים טיפלתי בהרבה מאוד מקרי אקנה, חלקם קשים במיוחד. אני מזמינה אתכם לפגישת ייעוץ חינם, לאבחון והמלצה על הטיפול המתאים.
אין טעם להמשיל לסבול, התקשרו או שלחו ווטסאפ עכשיו: 054-2345003.
שלכם,
אורית
.
 
 
FacebookGoogle+